Facebook Likes

Třešně

Burlat

[singlepic id=57 w=130 h=130 float=left]

Vzhledem ke kvalitě plodů a rané době zrání je vhodná jak pro velkovýrobu, tak i pro drobné pěstitele. Plody jsou výborné pro konzum v čerstvém stavu. Hodí se i pro kompotování.

Plod: polochrupka. Plod je větší, průměrná hmotnost se pohybuje kolem 7 g. Tvar je kulovitý až srdčitý, mírně hrbolatý. Slupka je pevná, lesklá, barvy hnědočervené až tmavě rudé, ve které prosvítají světlé tečky a čárky. Stopka je krátká až středně dlouhá, dobře se odděluje od plodu. Dužnina je středně tuhá až tužší, světle červená, v plné zralosti červená. Různě prokvétá světlým žilkováním. Je velmi šťavnatá. Šťáva barví středně silně. Chuť má navinule sladkou, aromatickou, velmi dobrou.

Sklizeň: Zraje ve 2. třešňovém týdnu, stejnoměrně. Schopnost k přepravě a skladovatelnost jsou velmi dobré

————————————————————————————————————————————————-

Karešova

[singlepic id=58 w=130 h=130 float=left]

Jedná se o původní českou odrůdu. Patří k nejplodnějším raným odrůdám současného sortimentu. Svou kvalitou plodů vyhovuje jak pro samozásobení, tak i pro tržní účely. Má poměrně dlouhé konzumní období.

Plod: je středně velký až větší, průměrná hmotnost se pohybuje kolem 6 g. Tvar je srdčitý se zploštělou břišní stranou. Slupka je tmavě červené barvy, lesklá. Stopka je dlouhá, dobře se odděluje od plodu. Dužnina je tmavě červená, měkčí (srdcovka), velmi šťavnatá, chuť má navinule sladkou, aromatickou, velmi dobrou. Šťáva dobře barví v plné zralosti plodů. Plody jsou vhodné především pro přímý konzum.

Sklizeň: zraje ve 2. třešňovém týdnu, plody je možno sklízet již v červeném stavu, kdy poměrně dobře snášejí transport. Přezrálé plody se snadno otlačují.

————————————————————————————————————————————————-

Kordia

[singlepic id=59 w=130 h=130 float=left]

 

Pozdní chrupka odolná proti mrazu.

Plod: plody jsou velké (10 plodů má hmotnost 70- 80 g), srdčité, protáhlé, v plné zralosti karmínově červené až tmavě rudé. Dužnina je tuhá, červená až karmínově červená, navinule sladká, velmi dobrá. Šťáva dobře barví.

Sklizeň: v 5. až 6. třešňovém týdnu, obvykle před polovinou července.

————————————————————————————————————————————————-

Napoleonova

[singlepic id=60 w=130 h=130 float=left]

Jedná se mrazuvzdornou a spolehlivě plodnou odrůdu s plody vhodnými pro všestranné použití. Plody jsou vhodné pro přímý konzum i průmyslové zpracování.

Plod: pestrá chrupka. Plod je středně velký až větší, průměrná hmotnost se pohybuje kolem 7 g. Tvar má kulovitý, nepravidelný, nejčastěji široce kulovitý s jednou stranou vypouklou a druhou mírně stlačenou. Slupka je hladká, lesklá, světle žlutá z větší části překrytá červeným až hnědavě červeným mramorováním. Dužnina je tuhá, světle žlutá s jemnými načervenalými žilkami a s nebarvící šťávou. Chuť je navinule sladká, příjemně aromatická, někdy mírně nahořklá. Stopka je středně dlouhá.

Sklizeň: zraje v období 5. – 6. třešňového týdne. Plody se mají nechat na stromě co nejdéle, aby dosáhly lepší velikost a vybarvení. Drží dlouho na stromě.

————————————————————————————————————————————————-

Regina

[singlepic id=61 w=130 h=130 float=left]

 

Pozdní, tmavě červená chrupka, velmi pevná, velmi vysokých a stabilních výnosů. Díky pozdnímu zrání, velké pevnosti a malým nárokům je v zahraničí velmi oblíbenou odrůdou.

Plod: plody jsou velmi velké (8-9 g, v příznivých podmínkách i 10g), temně červené, sladké, aromatické, pevné, odolné k praskání. Dužnina: tuhá, karmínově červená, šťavnatá, se světlým žilkováním, šťáva barví dobře. Chuť: sladce navinulá, aromatická, velmi dobrá.

Sklizeň: zraje v 7-8 třešňovém týdnu, po Kordii.

————————————————————————————————————————————————-

Rivan

[singlepic id=62 w=130 h=130 float=left]

Význam má především jako velmi raně zrající třešeň. I přes velmi ranou dobu zrání má poměrně velké a kvalitní plody.

Plod: plody jsou středně velké, průměrná hmotnost 5,1 g. Tvar srdčitý, souměrný se znatelným břišním švem. Slupka je pevná, tmavě červená, lesklá. Dužnina tmavě červená, měkká (srdcovka), šťavnatá, sladce navinulé chuti, mírně aromatická, dobrá. Šťáva barví středně silně. Stopka je delší, v plné zralosti se dobře odděluje od plodu. Plody jsou vhodné především pro přímý konzum.

Sklizeň: Zraje v 1. třešňovém týdnu, patří do skupiny nejraněji zrajících odrůd v našich klimatických podmínkách.

————————————————————————————————————————————————-

Těchlovan

[singlepic id=63 w=130 h=130 float=left]

Jedná se o velmi kvalitní velkoplodou odrůdu. Plody jsou vhodné jak pro přímý konzum, tak i pro kompotování.

Plod: tmavá chrupka. Plod je velmi velký, průměrná hmotnost se pohybuje kolem 8-10 g. Je nejčastěji široce srdčitého tvaru. Slupka je tmavě karmínově červená se světlejšími žilkami. Dužnina je tmavě červená se světlejšími žilkami, šťavnatá, tuhá, navinule sladká, výborné chuti. Šťáva barví středně silně. Stopka je dosti dlouhá, dobře se odděluje od plodu.

Sklizeň: zraje v 5. třešňovém týdnu. Dozrávání plodů je stejnoměrné.