Bio slivone

Čačanská lepotica

[singlepic id=47 w=130 h=130 float=left]

Jedná se o kvalitní a velmi úrodnou pološvestku. Její významnou vlastností je její spolehlivá tolerance k šarce. Plody jsou velké a mají přitažlivý vzhled. Jsou vhodné jak pro přímý konzum, tak i pro kuchyňské zpracování.

Plod: Je pomologického typu pološvestka. Má větší velikost (průměrná hmotnost kolísá mezi 35 a 43 g). Tvar je oválně vejčitý. Slupka je pevná, má tmavě modrou barvu, která je překryta intenzivním ojíněním. Stopka je středně dlouhá. Dužnina je zelenavě žlutá, tuhá, šťavnatá a je dobře odlučitelná od pecky. Chuť je navinule sladká, slabě aromatická z teplých poloh velmi dobrá, z chladnějších poloh jen průměrná.

Sklizeň: Sklízí se v první a druhé dekádě srpna.

————————————————————————————————————————————————-

Čačanská najbolja

[singlepic id=48 w=130 h=130 float=left]

Pološvestka s atraktivními plody, ale jen průměrnou chutí. Předností odrůdy je dosti vysoká odolnost proti virové šarce. Kvalita plodů je lepší v teplejších oblastech. Do chladnějších poloh není vhodná.

Plod: Je velký až velmi velký (průměrná hmotnost se pohybuje od 40 do 58 g). Tvar je dlouze eliptický. Slupka je silná a pevná, barvu má fialově červenou až fialově modrou, která je však překryta silným ojíněním. Stopka je středně dlouhá. Dužnina je dosti pevná, žlutozelená, dobře odlučitelná od pecky. Chuť navinule sladká, jen průměrná. Pro dosažení přijatelné chuti vyžaduje co nejpozdější sklizeň, přestože plody vybarvují velmi brzy.

Sklizeň: Sklízí se v druhé a třetí dekádě srpna.

————————————————————————————————————————————————-

Gabrovská

[singlepic id=49 w=130 h=130 float=left]

Jedná se o perspektivní náhradu za Domácí švestku v oblastech a na stanovištích s větším výskytem virové šarky. Plody jsou vhodné pro přímý konzum, ke kuchyňskému použití i pro průmyslové zpracování.

Plod: Plody mají v poněkud větší velikost jak Domácí švestky (průměrná hmotnost se pohybuje v rozmezí 20-28 g). Rovněž jejich tvar je na rozdíl od Domácí švestky více elipsoidní. Slupka má barvu tmavě fialově modrou barvu s výrazným ojíněním. Dužnina je žlutavá, dosti pevná a má aromatickou navinule sladkou chuť, podobnou Domácí švestce. Plody jsou odolné proti otlačení. Pecka se dobře odlučuje od dužniny.

Sklizeň: je podle oblastí a jednotlivých typů v poslední dekádě srpna nebo v první dekádě září.

————————————————————————————————————————————————-

 

————————————————————————————————————————————————-

———————

Ruth Gerstetter

[singlepic id=53 w=130 h=130 float=left]

Nejranější slíva v našem sortimentu, sklízí se postupně, probírkou. Vhodná především pro přímý konzum a pro drobnopěstitele.

Plod: poměrně nevelký, průměrná velikost plodů 35 gramů. Slupka má vínově červenou barvu, částečně překrytou namodralým ojíněním. Dužnina je zelenožlutá až světle žlutá, poměrně pevná. Chuť není příliš aromatická, navinulejší. Dobrá odlučitelnost pecky od dužniny.

Sklizeň: sklízí se v první polovině července, zároveň s pozdními odrůdami třešní.

————————————————————————————————————————————————-

Stanley

[singlepic id=54 w=130 h=130 float=left]

Jedná se o spolehlivě úrodnou pološvestku s tolerancí vůči virové šarce. Ve správné zralosti jsou plody vhodné pro přímý konzum. Jinak jsou velmi vhodné pro zmrazování a běžné kuchyňské zpracování.

Plod: je velký, podlouhlý, k oběma koncům zúžený. Slupka je pevná, fialově modrá se světle modrým ojíněním, pevná. Stopka je středně dlouhá. Dužnina je zelenožlutá, někdy mírně načervenalá, středně pevná a šťavnatá. Chuť je navinule sladká, mírně aromatická jen v teplých oblastech a při dobrém vyzrání, v průměru dobrá. Při nedostatečném vyzrání plodů je chuť méně uspokojivá. Odlučitelnost dužniny od pecky je většinou dobrá.

Sklizeň: Sklízí se koncem srpna nebo začátkem září.

————————————————————————————————————————————————-

———————————————————–