Bio jablka

Boskoopské červené
Polovina října

Odrůda je všestranně využitelná. Hodí se k přímému konzumu i moštování. Velmi vhodná k sušení. Má zvýšený obsah vitamínu C. Plody velké, těžké, kulovité bez významných hran, pravidelné.  Slupka drsná kožovitá nepravidelně rzivá. Základní barva je žlutohnědá z větší části krvavě červeně až hnědočerveně krytá. Dužina hrubší, zlatožlutá až nazelenalá. Chuť výrazně nakyslá, kořenitá.

Golden Delicious
První polovina října

Zimní odrůda jabloně, která má kvalitní plody, vhodné pro přímý konzum i konzervárenské zpracování. Plod je střední, kuželovitý. Slupka je hladká, matně lesklá, suchá. Základní barvu má zelenožlutou, při zralosti zlatožlutou, kterou někdy překrývá slabě narůžovělé líčko. Dužnina je nažloutlá, křehká, jemná, středně šťavnatá. Chuť je navinule sladká, aromatická, výborná.

Idared
Druhá polovina října

Velmi rozšířená, zimní, dobře skladovatelná odrůda jabloně s plody vhodnými pro přímý konzum i konzervárenské zpracování.Plod je střední až velký, ploše kulovitý. Slupka je hladká, lesklá, základní barvu má zelenou, z větší části překrytou jasně červeným líčkem. Dužnina je bílá, jemná, křehká, šťavnatá. Chuť je sladce navinulá, aromatická, dobrá.

James Grieve
Konec srpna

Plody jsou středně velké až velké, ploše kulovité, žlutozelené s červeným žíháním, u mutací s intenzivním červeným líčkem, chuťově velmi dobré

Matčino (Nonnetit)
Konec září

Stará americká podzimní až raně zimní odrůda. Je to především stolní odrůda vynikajících chuťových vlastností. Plod je středně velké, plody jsou tupě kuželovité. Typickým znakem je povrchový kalich a často zdužnatělá stopka, která bývá někdy zavalená masitým svalcem. Slupka je hladká, zpočátku suchá, při uzrání mastnější. Základní oranžově žlutá barva je z větší části překryta mramorovanou a tečkovanou červení. Dužnina je sytě žlutá, křehká, šťavnatá, chuti sladké, výrazně aromatické a výborné.

Oldenburgovo červené
Polovina září

Podzimní odrůda jabloní. Střední nároky na půdní a klimatické podmínky středně velké, žluté, z větší části překryty červeným líčkemPlody jsou středně velké, kulovité, hladké. Slupka je hladká, pololesklá, v období zralosti mastná. Základní světlozelená barva plodů přechází do jasně červené, pravidelně rozptýlené téměř po celém povrchu plodu. Dužina je nažloutlá, středně šťavnatá, poměrně pevná. Chuť je osvěžující, slabě navinulá, kořeněná, příjemně vonící. 

Ontario
2 polovina října

Plody jsou velké až velmi velké, zploštělé, žebernaté, v plné zralosti žluté, na sluneční straně s červeným líčkem a žíháním. Dužnina je žlutavá, šťavnatá, navinulá až nakyslá bez aromatu, dobrá. Plody se silně otlačují, při sklizni, dopravě i při skladování.

 

Parména zlatá zimní
Konec září

Velmi stará, podzimní až zimní odrůda oblíbená pro svá zlatavá jablka výborné kořenité chuti. Vhodná na jídlo i zpracování. Jedná se především o stolní odrůdu, vhodná je ale i na sušení a další zpracování. Plody má střední, tupě kuželovité, barvy zlatožluté (proto je lidově označována jako Zlatá reneta) s červeno oranžovým líčkem a typickými rzivými výstupky. Slupka je jemná a po otření velmi lesklá. Dužnina je bíle-žluto-nazelenalá, chruplavá, tuhá, šťavnatá, chuti sladko navinulé, příjemně okořeněné. Chutná sladce navinule, typicky kořenitě, renetovitě, velmi dobře.

Rubín
Polovina září

Raně zimní odrůda jabloně, která má velmi atraktivní a kvalitní plody, vhodné pro přímý konzum, konzervárenské zpracování i transport. Plod je velký až velmi velký, kulovitý. Slupka je hladká, mírně mastná, středně tlustá, základní barvu má zelenožlutou, z větší části překrytou zářivě červenou barvou ve formě rozmytého líčka, proužků a žíhání. Dužnina je nažloutlá, chruplavá, středně pevná, velmi šťavnatá. Chuť je navinulá až sladce navinulá, aromatická, vynikající.

Spartan
Začátek října

V minulosti velmi oblíbená zimní odrůda jabloně s plody vhodnými pro přímý konzum i konzervárenské zpracování. Plod je střední, kulatý. Slupka je hladká, středně tlustá, ojíněná, základní barvu má zelenobílou, překrytou rozmytou tmavě červenou barvou téměř po celém povrchu plodu. Dužnina je bílá, jemná, šťavnatá. Chuť je navinule sladká, aromatická, velmi dobrá.

Starkrimson Delicious
Konec října

Zimní odrůda jabloně. Dříve patřila k velmi oblíbeným, a to díky plodům vhodným pro přímý konzum, konzervárenské zpracování a transport. Plod je střední, kuželovitý, s žebry. Slupka je hladká, tlustá, ojíněná, základní barvu má nazelenalou, krytou rozmytým červeným žíháním. Dužnina je nazelenalá, tuhá, méně šťavnatá, voní. Chuť je nasládlá, celkem dobrá.